Historia firmy

Historia sukcesu CLAAS.

Wiele przedsiębiorstw ma historię – ale tylko nieliczne ją piszą. Ale tak naprawdę mało jest przedsiębiorstw, których działalność i historia wpływają na międzynarodowe rolnictwo tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku firmy z Harsewinkel.

Historia firmy

Historia sukcesu CLAAS.

Wiele przedsiębiorstw ma historię – ale tylko nieliczne ją piszą. Ale tak naprawdę mało jest przedsiębiorstw, których działalność i historia wpływają na międzynarodowe rolnictwo tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku firmy z Harsewinkel.

1970–2002: CLAAS – Specjalista w dziedzinie żniw.

Zaczepiany rozdrabniacz CLAAS NURMI 1100 S z systemem Speiser

1970

Przejęcie fabryki maszyn Speiser z Göppingen specjalizującej się w technice siekania.

DOMINATOR 80 w polu

1970

Debiut dużego kombajnu CLAAS z serii DOMINATOR, która cieszyła się największym powodzeniem spośród wszystkich kombajnów CLAAS. Nie tylko dysponuje on wyraźnie większą mocą, lecz także został opracowany z uwzględnieniem najnowocześniejszych rozwiązań kwestii załadunku i produkcji. Seria DOMINATOR, której początki sięgają modelu DOMINATOR 80 z 1970 r. istnieje nadal, ponad 40 lat później. W ramach zmian modelowych DOMINATOR jest poddawany stałym ulepszeniom. Do kamieni milowych w rozwoju tej serii zaliczamy wprowadzenie intensywnego wytrząsacza, systemu czyszczenia 3-D oraz przyrządu żniwnego CONTOUR (później AUTO CONTOUR).

JAGUAR 60 SF podczas zbioru kiszonki z trawy

1973

W reakcji na światowy wzrost uprawy kukurydzy firma CLAAS wprowadza samobieżną sieczkarnię polową JAGUAR 60 SF. Urzeka ona swoją niezwykłą wszechstronnością i oprócz produkcji kiszonki z kukurydzy i traw może być także wykorzystywana do siekania drewna. Dzięki ponad 30 000 wyprodukowanych egzemplarzy tego modelu firma CLAAS zalicza się do liderów w produkcji sieczkarni samobieżnych.

CLAAS ROLLANT 85

1976

CLAAS prezentuje swoją pierwszą prasę zwijającą ROLLANT 85. Wraz z nią firma CLAAS wprowadza nowy system, w którym komora prasująca jest wyposażona w walce prasujące zamiast – jak dotąd – w taśmy. Zastosowanie walców prasujących wyznaczyło kierunek rozwoju pras stałokomorowych na kolejne lata i uczyniło model ROLLANT najlepiej sprzedającym się urządzeniem tego typu w Europie Zachodniej.

1978

Helmut Claas obejmuje stanowisko prezesa zarządu.

CLAAS Quadrant 1200

1980

Linię montażową w Harsewinkel opuszcza kombajn CLAAS o numerze 300 000.

1988

Firma CLAAS prezentuje pierwszą prasę wielkobalotową QUADRANT 1200, definiując jednocześnie nową klasę wydajności dzięki wymiarom balotów wynoszącym 70 x 120 cm. Urządzenie to pracuje z prędkością 30 t słomy na godzinę i wytwarza baloty ważące do 360 kg.

CLAAS CROP TIGER

1989

Przy współpracy indyjskiej firmy Escorts powstaje spółka joint venture zajmująca się produkcją i dystrybucją małego kombajnu CLAAS CROP TIGER. Wysoki przyrost ludności oraz status kraju rolniczego czynią Indie istotnym i szybko rozwijającym się rynkiem maszyn rolniczych. Wspólnie z indyjskimi zakładami firma CLAAS obsługuje zapotrzebowanie na małe kombajny do zbioru ryżu na całym rynku azjatyckim.

1992

Rozpoczęcie produkcji w miejscowości Faridabad, Indie.

Technoparc, Harsewinkel

1992

Otwarcie centrum informacyjnego dla klientów i gości TECHNOPARC w Harsewinkel. Miejsce to odwiedza każdego roku ponad 30 000 rolników, przedsiębiorców, partnerów handlowych, klientów, dziennikarzy zajmujących się rolnictwem oraz partnerów biznesowych z ponad 100 krajów świata.

Różne ustawienia kabiny XERION 2500

1993

Publiczny debiut dużego ciągnika CLAAS XERION. Jest to własny projekt firmy CLAAS, który łączy w sobie wydajność nowoczesnego ciągnika z cechami rolniczego pojazdu systemowego.

1994

Początek rozwoju elektronicznego, wspomaganego satelitarnie systemu informacji rolniczej AGROCOM, obecnie CLAAS E-Systems.

LEXION 480 podczas żniw

1995

Prezentacja nowej serii LEXION z modelem CLAAS LEXION 480 wyposażonym w system HYBRID. Jako pierwszy kombajn LEXION wykorzystuje hybrydowy system młócenia i oddzielania składający się z młocarni MEGA oraz rotorów oddzielających. Dzięki wydajności żniwnej wynoszącej 40 t zboża na godzinę zalicza się obecnie do najbardziej wydajnych kombajnów na świecie.

1997

Przejęcie nowego zakładu produkującego kosiarki i przyrządy żniwne w Törökszentmiklos (Węgry).

CLAAS LEXION 770 podczas rozładunku, wyprodukowany w kolorze żółtym na potrzeby rynku północnoamerykańskiego

1999

Firma CLAAS buduje nowy zakład produkujący kombajny w Omaha w amerykańskim stanie Nebraska. Jest on położony w samym centrum największego obszaru uprawy zbóż w USA i zajmuje się produkcją kombajnów CLAAS na rynek północnoamerykański.

Założenie Fundacji Claas zajmującej się wspieraniem młodego pokolenia techników rolnictwa.

Nowe centrum logistyczne w Hamm-Uentrop

2000

Swoją działalność rozpoczyna nowe centrum logistyki części zamiennych w Hamm-Uentrop, które nieprzerwanie zaopatruje maszyny rolnicze na całym świecie w części CLAAS ORIGINAL.

Przebudowa starych hal produkcyjnych

2001

Pod pojęciem SYNPRO 10 kryje się projekt tworzący podwaliny dla rozległej przebudowy macierzystego zakładu w Harsewinkel.

Kamienie milowe w historii CLAAS