Wszystkie treści poświęcone 25-leciu XERION:

Od bohatera wyrębu do maszyny do kopalni odkrywkowych: historia XERION w 12 wcieleniach.

Od chwili wprowadzenia na rynek 25 lat temu XERION jest używany do wielu – często nietypowych – zadań. Karierę tego wyjątkowego pojazdu przedstawimy na przykładzie jego obszarów zastosowań.

Ciągnik, który zmienia postać: od początku XERION miał być czymś więcej niż zwykłym ciągnikiem rolniczym. Dzięki swoim czterem kołom o takiej samej wielkości, bezstopniowej przekładni, wysokiej mocy silnika oraz wielu innym cechom specjalnym nadaje się jako pojazd nośny do rozmaitych zastosowań.

Dlatego też od chwili wejścia na rynek przed 25 laty XERION jest stosowany – poza standardowymi obszarami jak obróbka gleby czy wysiew – do różnych zadań, które znacznie wykraczają poza jego pierwotne przeznaczenie. Najwyższy czas przedstawić historię tego ciągnika systemowego w 12 (przykładowych) wcieleniach:

1. Wizja

Stworzenie pojazdu nośnego nadającego się do rozmaitych prac w gospodarstwie rolnym – to wizja, nad którą Helmut Claas pracował przez wiele lat. Po niemal 20 latach, w 1997 r. na rynku pojawiła się w końcu pierwsza generacja XERION. Ów ciągnik systemowy nie tylko miał bezstopniową przekładnię i cztery koła takiej samej wielkości, lecz dzięki czterem przestrzeniom zawieszania i dołączania oraz licznym agregatom mógł zamienić się w siekacz lub kombajn.

18807_27

2. Maszyna z obracaną kabiną

Kolejną wyjątkową cechą modelu XERION jest jego obracana kabina, która wyraźnie zwiększa komfort jazdy do tyłu podczas zastosowań specjalnych. Ponieważ gdy w zwykłych ciągnikach często obraca się samo siedzisko, w przypadku XERION obraca się cała kabina. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby z jazdy do tyłu przejść na jazdę do przodu – i na odwrót.

3. Kombajn buraczany

Niektórzy z klientów, którzy nabyli pierwszą generację XERION używali jej do zbioru buraków cukrowych. Dzięki specjalnemu dołączanemu agregatowi marki Holmer ciągnik systemowy zamieniał się w samojezdny kombajn buraczany. Modyfikacja ta działała doskonale, lecz nie przyjęła się na dłuższą metę. Dynamiczny rozwój technik rolniczych spowodował, że samojezdne kombajny do zbioru buraków cukrowych stały się tak duże, że nie dało ich więcej zastąpić pojazdem nośnym z dołączanym agregatem. Udało się jednak dowieść, że ciągnik systemowy może stanowić realną alternatywę dla maszyny żniwnej.

4. Maszyna do kopalni odkrywkowych

W 2003 r. na rynku pojawiła się druga generacja ciągnika systemowego. Z mocą wynoszącą nawet 380 KM model XERION 3800/3300 był wyjątkowo wydajny, co szybko uczyniło go preferowanym pojazdem do zastosowań specjalnych. Dzięki odpowiednim agregatom można zamienić go np. w urządzenie pomocnicze do pracy w kopalniach odkrywkowych, gdzie służy do układania i konserwacji rur odwadniających i szybów studni. XERION wyjątkowo dobrze nadaje się do tego celu, gdyż dzięki swojej pełnej ramie dysponuje udźwigiem sięgającym dziesiątek ton. Ponadto jego hydraulika ma moc wystarczającą do napędu dźwigu podnoszącego ciężkie rury.

5. Siewnik

Do wielkich talentów modelu XERION 3800/3300 należy wysiew. Jego pełna rama umożliwia dołączanie znacznie większych zbiorników na materiał siewny, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych siewników. Dzięki temu podczas jednej zmiany operator może obrobić większą powierzchnię na dzień, gdyż nie musi się tak często zatrzymywać w celu załadunku nowego materiału siewnego. Maszyna XERION chroni przy tym glebę, gdyż jej ciężar rozkłada się na cztery koła takiej samej wielkości.

6. Siekacz opału

Topole i wierzby: przez długi czas te gatunki drzew były popularne jako alternatywne źródła energii, gdyż szybko odrastają. Ponadto uważano je za neutralne pod względem emisji CO2, gdyż podczas spalania wydzielają tylko tyle dwutlenku węgla, ile związały w ciągu życia. Do ich zbioru często stosowano maszynę XERION. Wysoki moment obrotowy silnika oraz moc WOM nadają się idealnie do siekania. Jednak ten obszar zastosowania nie przyjął się na dłuższą metę. Powód: w ubiegłych latach pellet jako paliwo stopniowo wyparł drewno topolowe, wierzbowe i podobne.

7. Bohater wyrębu

Rozdrabnianie drewna i mielenie gałęzi to dwa kolejne specjalne obszary zastosowania maszyny XERION. Podczas siekania i mielenia drewna flagowemu modelowi CLAAS szczególnie przydają się wysokie siły na WOM oraz moc hydrauliczna, np. do napędzania i sterowania chwytaka. Podczas mielenia gałęzi liczy się nadzwyczaj powolna i precyzyjna jazda, zarówno do tyłu jak i do przodu. Dzięki swojej wysokiej mocy silnika, bezstopniowej przekładni i obrotowej kabinie ciągnik XERION – a przede wszystkim generacja 5000/4500 o mocy ponad 500 KM – dysponuje optymalnym wyposażeniem do tego celu. Wysoka skuteczność WOM pomaga ciągnikowi podczas pracy rębaka w gęstwinie roślin.

8. Kombajn do konopi

Czy to jako produkt leczniczy, czy kompozyt w branży samochodowej – konopie można znaleźć w wielu różnych produktach. Jednak zbiór tej rośliny uprawnej jest skomplikowany: zbieracze muszą obrywać liście, odcinać łodygi, zgniatać i siekać. Z uwagi na złożoność tego procesu maszyny mają wyjątkowo duże rozmiary. Przy zastosowaniu odpowiedniego agregatu XERION może podjąć się tego zadania. Z pełną ramą i wysoką mocą napędu hydraulicznego dysponuje niezbędną do tego celu siłą.

9. Mistrz pracy na pryzmie

Do jednego z najpopularniejszych zastosowań maszyny XERION należy praca na pryzmie. Jej obrotowa kabina zapewnia optymalny widok na otoczenie pracy, a wysoka masa własna ułatwia zagęszczenie materiału na pryzmie. Psi chód z przesunięciem śladów umożliwia rozwalcowanie dwukrotnie większej powierzchni podczas jednej jazdy. Wysoki moment obrotowy przy niskiej liczbie obrotów silnika zapewnia względnie niskie zużycie paliwa. Jednocześnie oferuje ogromną wydajność spychania, dzięki której operator może zamontować nawet wyjątkowo szerokie lemiesze, aby przesuwać przed sobą jeszcze więcej materiału.

10. Aplikator nawozów

XERION świetnie wypada również podczas aplikacji nawozów. W wersji TRAC lub SADDLE TRAC może ciągnąć nawet wyjątkowo duże i ciężkie beczki. Psi chód zapewnia ochronę gleby. Wyjątkowy zaczep typu gęsia szyja powoduje, że masa beczki rozkłada się pomiędzy obydwoma osiami, a nie – jak w przypadku innych maszyn – spoczywa tylko na osi tylnej pojazdu. Jednocześnie dzięki temu rozwiązaniu zestaw transportowy ulega skróceniu i pozostaje niezwykle zwrotny.

11. Odśnieżarka

Wysoki na metr śnieg blokuje ulice? To sprawa dla XERION. Dzięki odpowiedniej mocy WOM dobrze nadaje się on do napędzania odśnieżarki. Wysoki moment obrotowy i jednocześnie niska liczba obrotów czynią go wyjątkowo skutecznym również w przypadku tego zastosowania.

12. Multitalent

Odśnieżanie, zamiatanie, posypywanie czy transport ładunków: XERION znajduje zastosowanie również na lotniskach. Prawdziwy multitalent. W jakie maszyny XERION zamieni się w przyszłości?