Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Historia produktów

Historia sukcesu CLAAS.

To, co w 1913 r. rozpoczęło się wraz z produkcją wiązałek do słomy, stanowi obecnie stałą wielkość w obszarze technik rolnych, zapewniając CLAAS światową sławę. Zapraszamy do przyjrzenia się produktom, które uczyniły z firmy CLAAS to, czym jest dzisiaj.

Od DOMINATOR do MEGA

1970 – do dzisiaj

DOMINATOR – przełom w kierunku nowych rozmiarów

Wraz z serią DOMINATOR firma CLAAS weszła w nowy wymiar budowy kombajnów. W tamtych latach gospodarstwa i ich powierzchnie stawały się coraz większe, wielkość plonów wzrastała, a w wielu właścicieli małych gospodarstw doszło do wniosku, że zboże niekoniecznie trzeba zbierać na własną rękę. W ten sposób praktyka wymusiła wyższą moc kombajnów oraz większy komfort dla kierowców. W 1970 r. firma CLAAS wprowadziła na rynek model DOMINATOR 80 o 5 wytrząsaczach, a rok później model DOMINATOR 100 dysponujący 6 wytrząsaczami. Źródłem nowych osiągów pod względem wydajności był bęben młócący o szerokości 1,32 m w modelu DOMINATOR 80 (1,58 m w DOMINATOR 100).


1981–1995

COMMANDOR CS – wydajny układ ośmiocylindrowy

W celu zwiększenia wydajności dużych kombajnów wstrząsacz w modelu CS został zastąpiony „systemem cylindrów” (CS) wyposażonym w osiem cylindrów oddzielających. W 1981 r. system ten zadebiutował w modelu DOMINATOR 116 CS. Maszyna ta działała w oparciu o bęben młócący o szerokości 1,58 m. Z tyłu bębna znajdowało się osiem cylindrów oddzielających z umieszczonymi poniżej koszami oddzielającymi. Zadaniem klepiska było oddzielenie możliwie dużej ilości ziaren od słomy, która była potem przejmowana z cylindrów i przenoszona na kołpak wyrzutu słomy. Taka metoda transportu zapewniała równomierny przepływ materiału. Ziarna mogły być bardziej efektywnie oddzielane z cienkiej warstwy słomy. Możliwe było dostosowanie odstępu klepiska koszy oraz liczby obrotów cylindrów do rodzaju materiału. W celu lepszego odróżnienia maszyn z wstrząsaczami od maszyn z systemem cylindrów w 1986 r. nazwę CS zmieniono na COMMANDOR. Ten kosztowny w produkcji system nigdy nie zyskał pełnej popularności na rynku, chociaż w 1990 r. na modelu CLAAS COMMANDOR pobito nawet rekord świata, zbierając 358 t pszenicy w ciągu ośmiu godzin. Kombajny z systemem CS były produkowane przez firmę CLAAS do 1995 r.

Tutaj można pobrać broszurę

1992 – dziś

CROP TIGER – maluch na każdą okazję

W wielu obszarach świata uprawa roli odbywa się jeszcze na bardzo małych powierzchniach. Aby umożliwić opłacalne i możliwie pozbawione strat żniwa firma CLAAS opracowała CROP TIGER. Projektowanie tego modelu rozpoczęło się już na początku lat 80. Miało to na celu opracowanie niewielkiej maszyny przeznaczonej do zbioru ryżu głównie na potrzeby rynku azjatyckiego. Produkowany w Indiach CROP TIGER został pierwotnie dostosowany tylko do zbioru ryżu. Dzięki ciągłemu ulepszaniu model ten można obecnie zastosować do zbioru innych zbóż z zachowaniem podobnej wydajności.

ProduktPobieranieTyp
CROP TIGER 30Tutaj można pobrać broszuręPDF
CROP TIGER 30 TTTutaj można pobrać broszuręPDF

1993–2009

MEGA – więcej mocy dzięki APS

CLAAS MEGA bazuje na znanym modelu DOMINATOR. Cechą charakterystyczną nowych modeli jest system omłotu MEGA. W jego skład wchodzi klasyczny system omłotu CLAAS poszerzony o przyspieszacz z własnym klepiskiem wstępnym. Dodanie bębna przyspieszacza wyrównuje przepływ i zapewnia bardziej spokojny bieg maszyny w niestabilnych warunkach. Klepisko oddziela luźne i lekko wymłacalne ziarna już przed bębnem młócącym. System MEGA poprawia sposób działania systemu omłotu i odciąża znajdujący się z tyłu wytrząsacz oraz umożliwia zwiększenie przepustowości o 30%.

Tutaj można pobrać broszurę