Człowiek w centrum uwagi.

 

Od 20 lat CLAAS produkuje większość swoich ciągników we francuskiej miejscowości Le Mans. Od tego czasu produkcja stale się rozwija. Ten nowatorski sposób myślenia zapewnia lojalność klientów. Rolnik Pascal Paumier zyskuje przede wszystkim dzięki bliskości wybranego przez siebie producenta.

Od dziesięcioleci Pascal Paumier prowadzi gospodarstwo, oddalone o zaledwie 15 km od fabryki ciągników CLAAS w Le Mans. Stanowi ono nie lada wyzwanie: całość liczy 440 ha, na których znajduje się zróżnicowana kultura uprawy – m.in. 150 ha kukurydzy, 90 ha pszenicy, 25 ha rzepaku, 6 ha jęczmienia i 140 ha pastwisk dla 450 sztuk bydła. Do tego dochodzą jeszcze 4 kurniki o powierzchni 400 metrów kwadratowych każdy. U swego boku Pascal ma zawsze żonę Sylvie, która jest współwłaścicielką majątku. Od dwóch lat w gospodarstwie pracują również ich syn Adrien oraz jeden pracownik.

Wiele pomocnych rąk czyni pracę łatwiejszą – lecz bez mocnych maszyn byłaby ona niemożliwa również dla Pascala Paumiera. Wsparciem dla niego i jego rodziny są trzy ciągniki CLAAS. Już od 2011 r. jego niezawodnym towarzyszem jest ARION 620. W 2016 r. nabył AXION 830 do ciężkich prac. I wreszcie w 2021 r. powiększył swoją flotę o ARION 650. Do prac żniwnych używa kombajnu TUCANO 450 oraz prasy zwijającej VARIANT 480.

Pascal Paumier pozostaje wierny marce CLAAS przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym jest konstrukcja maszyn tego producenta: „Przede wszystkim cenię sobie komfort w kabinie”. Drugim największym atutem jest bliskość zakładu CLAAS – również dlatego, że ten proekologiczny rolnik chce zminimalizować poziom emisji dostaw.

Historyczna tradycja, przyszłościowa produkcja

W 2003 r. – dokładnie 20 lat temu – firma CLAAS przejęła od Renault Agriculture zakład produkcji ciągników w Le Mans. Ma on długą tradycję dla rolnictwa w regionie: pierwsze ciągniki zjeżdżały tutaj z taśmy produkcyjnej już w latach 30. XX wieku, a więc historia sukcesu liczy już niemal 100 lat. Na 70 000 metrów kwadratowych 1000 pracowników firmy CLAAS wytwarza tu 10 000 maszyn rocznie, co daje 50 ciągników dziennie.

Przez dwie dekady, w ciągu których CLAAS produkuje swoje ciągniki w miejscowości na północnym zachodzie Francji, w centrum uwagi od zawsze znajdują się ludzie. Rzecz jasna oznacza to przede wszystkim klientów – jednak fabryka bierze pod uwagę ludzi również wewnątrz organizacji. Ciągły rozwój w obszarze produkcji ma przede wszystkim zapewnić dobre samopoczucie pracowników, a w konsekwencji osiągnięcie najlepszych wyników. Dlatego w 2017 r. fabrykę poddano gruntownej przebudowie: ciemna, zwarta hala przeistoczyła się w otwarte i jasne miejsce pracy. Ma to korzystny wpływ na samopoczucie i motywację. Ponadto modernizacji poddano rzecz jasna również inne elementy, w tym system logistyczny. Także w przypadku innowacji w obszarze IT zakład CLAAS w Le Mans zawsze koncentruje się na ludziach: „Nasza definicja Przemysłu 4.0 to pytanie: jakie systemy cyfrowe ułatwiają ludziom lepsze wykonywanie ich pracy? W centrum naszej uwagi zawsze znajdują się pracownicy”, opowiada Sébastien Paté, kierownik działu Lean Strategy w Le Mans.

W relacjach zewnętrznych zakład CLAAS w Le Mans wykorzystuje swoje innowacje techniczne w celu aktywnego zaangażowania klientów w proces dalszego rozwoju. W ciągu 20 lat udało się zbudować szeroką globalną sieć partnerską obejmującą rolników, którzy od dawna ściśle współpracują z przedsiębiorstwem. Wsparcie zapewnia przy tym ośrodek testów i walidacji zlokalizowany w miejscowości Trangé oddalonej o kwadrans jazdy od Le Mans, w którym można odtworzyć cykl życia ciągników w przyspieszeniu. Na dwóch stanowiskach badawczych są one poddawane gruntownym badaniom, do tego dochodzą ponadto także testy polowe – w pełnym tego słowa znaczeniu.

Razem dla postępu

Od czasu, gdy zakładem zarządza CLAAS, Pascal Paumier angażuje się również w dalszy rozwój – robił to jeszcze przed powstaniem ośrodka testowego. Rolnik chętnie się angażuje, gdy CLAAS chce przetestować nowe maszyny: „Gdy w gospodarstwie mamy coś specjalnego do zrobienia, kontaktujemy się telefonicznie tydzień lub dwa wcześniej. Jeżeli CLAAS ma wtedy jakąś maszynę do przetestowania w tym obszarze, korzystają z tego obie strony”. W ramach współpracy zyskuje możliwość wprowadzenia usprawnień bazujących na własnych doświadczeniach z praktyki, a tym samym współuczestniczy w innowacjach firmy CLAAS. Wielu pracowników ośrodka testowego Pascal Paumier zna już od dziesięcioleci: „Współpraca przebiega doskonale. Większość osób zatrudnionych w CLAAS znamy jeszcze z lat poprzednich”.

Wszystkie ciągniki w zakładzie w Le Mans powstają w ramach indywidualnego procesu produkcyjnego: „Przez dwa miesiące z taśmy produkcyjnej nie zjeżdżają dwa identyczne ciągniki”, mówi Sébastien Paté. Związane z tym wyzwania wymagają od zakładu ciągłej optymalizacji, a przy zmieniających się każdego dnia konstrukcjach potrzeba wyczucia. Także rosnąca złożoność wymaga nieustannego udoskonalania: „Współpracujemy z ok. 350 różnymi dostawcami”, opowiada Aurélie Auriault, kierowniczka ds. Material Planning. Jej liczący 20 osób zespół dokłada starań, aby zakład otrzymywał zawsze wszystkie komponenty potrzebne do produkcji. „Aby móc sprostać bardzo indywidualnym wymaganiom, planujemy nasze zapotrzebowanie materiałowe w ujęciu miesięcznym”. Czasami zadanie zespołu kierowanego przez Aurélie Auriault staje się bardziej skomplikowane: „Ponieważ oferta ciągników stale się powiększa, w minionych latach musieliśmy opracować więcej komponentów. Montujemy coraz więcej elektroniki”. To jednak wcale nie przeraża kierowniczki ds. planowania, a wręcz ją motywuje: „W naszej pracy ciągle się dowiadujemy, że każdy dzień niesie coś nowego. Jest czymś wspaniałym radzić sobie z tymi wyzwaniami przy wsparciu tak świetnego zespołu”.

Maksyma firmy CLAAS jest rzeczą oczywistą w zakładzie w Le Mans: Zawsze najwyższa jakość – zarówno w otoczeniu roboczym z myślą o pracownikach, jak i u rolnika na polu. Jest to oczywiste również dla rolnika Pascala Paumiera, który chce kontynuować długą wspólną historię sukcesu również w przyszłości.