„Połączenie dumy i zaufania”.

 

Kierownik oddziału Etienne Bourasseau opowiada w wywiadzie, jak przebiegał rozwój zakładu produkcji ciągników w Le Mans – i co, jako syna rolnika, wiąże go z firmą CLAAS.

Panie Etienne, od ponad 20 lat pracuje Pan w oddziale Le Mans. Jak zmieniał się zakład w tym czasie?

Zakład uległ kompletnej zmianie. Infrastruktura została całkowicie odnowiona. Dodatkowo zmodyfikowaliśmy procesy montażu i inspekcji, aby sprostać wymogom nowych technologii produkcji i wysokim standardom naszych międzynarodowych klientów. Ponadto w odpowiedzi na obecne oraz nadchodzące wyzwania nasi pracownicy jeszcze bardziej rozwinęli swoje umiejętności. Wszystko to składa się na niezwykle dynamiczną atmosferę. Po prostu nie żyjemy już w tym samym świecie co 20 lat temu.

Etienne Bourasseau, 45 lat

urodził się na zachodzie Francji, w niewielkiej wsi w regionie Vendée – który jego zdaniem jest jedną z najbardziej atrakcyjnych okolic na świecie. Od 2003 roku – z dwuletnią przerwą – pracuje dla CLAAS w Le Mans. W 2019 objął kierownictwo oddziału.

Jakie modele ciągników powstają w zakładzie?

W Le Mans produkujemy pięć różnych serii o zakresie mocy od 72 do 460 KM, od trzykołowego AXOS 300 do AXION 960TT. Takie spektrum oferty dowodzi, że nasi pracownicy są w stanie dostosować się do każdej sytuacji popytowej na rynku, gdyż u nas każdy ciągnik powstaje na zamówienie. Naszą mocną stroną jest umiejętność dokładnego spełniania preferencji naszych klientów.

Jak ocenia Pan możliwość pracy dla niemieckiej firmy – a dokładniej dla CLAAS?

Francusko-niemieckie relacje są czymś specjalnym: gdy połączymy niemiecką dyscyplinę z francuską elastycznością, może powstać coś wielkiego. Jako syn rolnika jestem bardzo blisko związany z firmą CLAAS. Było to dla mnie wydarzeniem, gdy jako dziecko mogłem obserwować wielki kombajn CLAAS podczas koszenia pól na naszej 50-hektarowej farmie. Dla mnie CLAAS jest czymś więcej niż tylko marką; to specjalna relacja pomiędzy producentem maszyny a rolnikiem – to połączenie dumy i zaufania.

Od 2017 do 2020 roku w Le Mans wdrożono inicjatywę Przemysł 4.0 „CLAAS Forth”. Jak przebiegała realizacja projektu?

Bardzo dobrze. Inicjatywa „CLAAS Forth” przekształciła zakład i ugruntowała nową kulturę pracy, która jest prostsza i bardziej efektywna – całkowicie w duchu Lean Manufacturing. Mocną stroną inicjatywy było zarządzanie projektami oraz zaangażowanie zespołu. Każdy etap projektu był sterowany przez wewnętrzny zespół, a w wielu punktach o jego przebiegu współdecydowali pracownicy. Przyczyniło się to do silnego zaangażowania i wysokiego stopnia akceptacji ze strony zespołu, a także stało się źródłem wielu wspaniałych, praktycznych pomysłów. Wszyscy jesteśmy niezwykle zadowoleni z efektów.

Z czego jest Pan dumny?

Dumą napawa mnie fakt, że jestem częścią zespołu produkującego ciągniki CLAAS, oraz że mogę wnieść swój wkład w kulturę organizacyjną zakładu w Le Mans. W ubiegłych latach byłem świadkiem nieustanego rozwoju zespołu i jego umiejętności. W każdej minucie walczymy o to, aby zakład i ciągniki mogły się dalej rozwijać. Jest to olbrzymia energia. Ze zdumieniem myślę o wszystkich tych projektach, które będą realizowane w przyszłości. Nie mogę się doczekać zmian, które mają nastąpić w ciągu kolejnych pięciu lat.